Cât produce un sistem fotovoltaic în Turda

Un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, produce în Turda în medie 6.107 kWh pe an, după datele PVGIS ale Comisiei Europene. Iulie e luna cea mai bună, decembrie cea mai slabă.

Producție pe luni, 5 kWp spre sud

Sud, 35°
6.107 kWh/an
Sud, 20°
5.905 kWh/an
Est-vest, 20°
5.036 kWh/an
Pe kWp, sud 35°
1.221 kWh
Calculează pentru casa ta
Producția lunară estimată în Turda, în kWh, pentru 5 kWp
LunaSud 35°Sud 20°Est-vest 20°
Ianuarie247210141
Februarie333297221
Martie548513415
Aprilie612604534
Mai663681636
Iunie681712681
Iulie711737697
August709708634
Septembrie594565467
Octombrie507451330
Noiembrie304259173
Decembrie202170110
Total an6.1075.9055.036

Ce contează în Turda

Turda, mai la sud și mai jos ca altitudine, are cea mai mare producție dintre localitățile din tabel, cu aproape 1% peste Cluj-Napoca, după PVGIS.

Vara, temperaturile mai mari scad puțin randamentul panourilor; ventilația sub panouri contează.

Ipotezele calculului

PVGIS 5.3, baza de date PVGIS-SARAH3, coordonatele 46,567° N, 23,785° E, pierderi de sistem 14%, fără umbre. Valorile sunt medii pe termen lung, nu o promisiune pentru un an anume. Pentru detalii, citește cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj, lună de lună.

Întrebări frecvente

Despre producția în Turda

Cât produce un sistem de 5 kWp în Turda?

După PVGIS, un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, fără umbre, produce în Turda în medie circa 6.107 kWh pe an, adică aproximativ 16,7 kWh pe zi în medie.

Care e cea mai bună lună pentru producție în Turda?

Iulie, cu circa 711 kWh pentru 5 kWp. Cea mai slabă e decembrie, de aproximativ 3,5 ori mai puțin.

Cât pierd dacă acoperișul e est-vest?

În Turda, un sistem de 5 kWp împărțit est-vest, la 20°, produce circa 5.036 kWh pe an, cu aproximativ 18% mai puțin decât spre sud la 35°. În schimb, producția e mai bine împărțită pe parcursul zilei.

Alte localități

Vrei cifra exactă pentru casa ta?

Venim gratuit în Turda, măsurăm acoperișul și umbrele și îți spunem cinstit ce are sens.

Scrie-ne