Cât produce un sistem fotovoltaic în Apahida

Un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, produce în Apahida în medie 6.096 kWh pe an, după datele PVGIS ale Comisiei Europene. Iulie e luna cea mai bună, decembrie cea mai slabă.

Producție pe luni, 5 kWp spre sud

Sud, 35°
6.096 kWh/an
Sud, 20°
5.895 kWh/an
Est-vest, 20°
5.029 kWh/an
Pe kWp, sud 35°
1.219 kWh
Calculează pentru casa ta
Producția lunară estimată în Apahida, în kWh, pentru 5 kWp
LunaSud 35°Sud 20°Est-vest 20°
Ianuarie235201135
Februarie327291218
Martie544510413
Aprilie615607536
Mai667684638
Iunie689720686
Iulie722748706
August706705630
Septembrie597567468
Octombrie500445325
Noiembrie301256170
Decembrie196164106
Total an6.0965.8955.029

Ce contează în Apahida

Apahida, mai deschisă spre est și cu relief mai jos, are una dintre cele mai bune producții din jurul Clujului, cu aproximativ 1% peste centrul orașului, după PVGIS.

Pe terenurile mari, montajul la sol e o variantă bună atunci când acoperișul nu are orientarea potrivită.

Ipotezele calculului

PVGIS 5.3, baza de date PVGIS-SARAH3, coordonatele 46,810° N, 23,740° E, pierderi de sistem 14%, fără umbre. Valorile sunt medii pe termen lung, nu o promisiune pentru un an anume. Pentru detalii, citește cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj, lună de lună.

Întrebări frecvente

Despre producția în Apahida

Cât produce un sistem de 5 kWp în Apahida?

După PVGIS, un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, fără umbre, produce în Apahida în medie circa 6.096 kWh pe an, adică aproximativ 16,7 kWh pe zi în medie.

Care e cea mai bună lună pentru producție în Apahida?

Iulie, cu circa 722 kWh pentru 5 kWp. Cea mai slabă e decembrie, de aproximativ 3,7 ori mai puțin.

Cât pierd dacă acoperișul e est-vest?

În Apahida, un sistem de 5 kWp împărțit est-vest, la 20°, produce circa 5.029 kWh pe an, cu aproximativ 17% mai puțin decât spre sud la 35°. În schimb, producția e mai bine împărțită pe parcursul zilei.

Alte localități

Vrei cifra exactă pentru casa ta?

Venim gratuit în Apahida, măsurăm acoperișul și umbrele și îți spunem cinstit ce are sens.

Scrie-ne