Cât produce un sistem fotovoltaic în Florești

Un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, produce în Florești în medie 6.043 kWh pe an, după datele PVGIS ale Comisiei Europene. Iulie e luna cea mai bună, decembrie cea mai slabă.

Producție pe luni, 5 kWp spre sud

Sud, 35°
6.043 kWh/an
Sud, 20°
5.819 kWh/an
Est-vest, 20°
4.940 kWh/an
Pe kWp, sud 35°
1.209 kWh
Calculează pentru casa ta
Producția lunară estimată în Florești, în kWh, pentru 5 kWp
LunaSud 35°Sud 20°Est-vest 20°
Ianuarie276232150
Februarie354313229
Martie534501407
Aprilie575570508
Mai627646607
Iunie653684658
Iulie693719684
August679680612
Septembrie576548456
Octombrie504448326
Noiembrie345290186
Decembrie231191118
Total an6.0435.8194.940

Ce contează în Florești

Florești are multe case noi, cu acoperișuri în două ape și orientări variate. Producția e foarte apropiată de cea din Cluj-Napoca; diferențele vin mai ales din orientarea fiecărei case.

Pe străzile cu case apropiate, verificăm umbra caselor vecine iarna, când soarele stă jos.

Ipotezele calculului

PVGIS 5.3, baza de date PVGIS-SARAH3, coordonatele 46,745° N, 23,490° E, pierderi de sistem 14%, fără umbre. Valorile sunt medii pe termen lung, nu o promisiune pentru un an anume. Pentru detalii, citește cât produce un sistem de 5 kWp în Cluj, lună de lună.

Întrebări frecvente

Despre producția în Florești

Cât produce un sistem de 5 kWp în Florești?

După PVGIS, un sistem de 5 kWp orientat spre sud, la 35°, fără umbre, produce în Florești în medie circa 6.043 kWh pe an, adică aproximativ 16,6 kWh pe zi în medie.

Care e cea mai bună lună pentru producție în Florești?

Iulie, cu circa 693 kWh pentru 5 kWp. Cea mai slabă e decembrie, de aproximativ 3,0 ori mai puțin.

Cât pierd dacă acoperișul e est-vest?

În Florești, un sistem de 5 kWp împărțit est-vest, la 20°, produce circa 4.940 kWh pe an, cu aproximativ 18% mai puțin decât spre sud la 35°. În schimb, producția e mai bine împărțită pe parcursul zilei.

Alte localități

Vrei cifra exactă pentru casa ta?

Venim gratuit în Florești, măsurăm acoperișul și umbrele și îți spunem cinstit ce are sens.

Scrie-ne